مقالات

هرم بویایی عطر چیست؟

هرم بویایی عطر

هرم بویایی عطر، به معنای ساختار و معماری یک عطر است. هرم بویایی عطر از 3 سطح تشکیل شده است که برای دستیابی به تعادل مطلوب به نت های ابتدایی، میانی و نت های پایانی تقسیم میشوند! که ازنظر قدرت بویایی متفاوت هستند. این نت‌ها هماهنگی یک عطر، را تشکیل می‌دهند.

هر نت نشان دهنده فرار بودن یک عطر یا سرعت تبخیر آن است. آنهایی که در بالا قرار دارند سریع‌تر تبخیر می‌شوند در حالی که آنهایی که در پایه قرار دارند طولانی‌تر می‌مانند. عطرسازان از هرم بویایی برای نمایش نت های رایحه عطر استفاده می کنند که هر یک از مواد بر اساس میزان تبخیر و ماندگاری آن در طول زمان دسته بندی می‌شوند.

نت‌ بالایی:

در هرم بویایی عطر، نت بالایی سبک ترین و زودگذر ترین نت است. این همان چیزی است که بلافاصله پس از اسپری کردن عطر خود، پس از تبخیر الکل، بوی آن را حس خواهید کرد. این نت، تازه و فرار است که به سرعت محو می‌شود.

در نت بالایی، اغلب از اسا‌نس‌هایی مانند مرکبات(لیمو، ماندارین، ترنج)، اسطوخودوس، گیاهان معطر، میوه های سبک (هلو، انبه، آناناس) یا نت‌های بسیار رایج مانند چای سبز یا خیار تشکیل شده است. مدت زمانی که نت بالایی روی پوست ماندگاری دارد حدود 5 الی 15 دقیقه است.

نت میانی:

نت میانی در هرم بویایی عطر، به آن خاصیت و استایل می دهد. گل های سفید(یاسمین، گل سرخ، یلانگ یلانگ، زنبق دره)، نت‌های گلگون(رز، گل شمعدانی، گل صد تومانی)، گل‌های پودری(زنبق، میموزا، بنفشه) و یا حتی ادویه‌ها(دارچین، هل، زنجبیل) وجود دارد.

نت میانی چند دقیقه پس از اسپری ظاهر می شود، اما تا 20 تا 60 دقیقه که نت بالایی تبخیر شده است، کاملاً خود را نشان نمی‌دهد و حدود 4 الی 6 ساعت به روی پوست ماندگاری دارد.

نت میانی به موارد زیر تقسیم می‌شود:

نت‌های گلی: یاس، رز، کانوالازیا ماجالیس و توبروسا

نت‌های میوه‌ای: زردآلو، گلابی و هلو

نت‌های گیاهی: علف و برگ

نت پایه:

نت پایه قوی ترین و ماندگارترین هرم یک عطر است و ماهیت سلیقه بویایی شما را تشکیل می‌دهد. شما می‌توانید آن را در عصر و گاهی حتی روز بعد استشمام کنید و حتی چندین روز پس از اسپری کردن، آن را روی لباس حس کنید. این نت برای تثبیت عطر روی پوست نیز وجود دارد.

نت پایه به موارد زیر تقسیم می‌شود:

  • نت‌های چوبی: سدر، نعناع هندی، خزه و چوب صندل
  • نت‌های روغنی: دانه‌های تونکا، وانیل و عنبر

 نت‌های پایه محکم و قدرتمند هستند. آنها حاوی اسانس های چوبی(سدر، چوب صندل، خزه بلوط)، نت های حیوانی(کهربا، مشک، چرم)، ریشه(وتیور) و همچنین نت های لذیذتر یا عجیب و غریب(وانیل، پاتچولی، دانه تونکا، بادام) هستند. مدت زمان ماندگاری نت پایه در هرم بویایی، روی پوست شما 24 ساعت یا چند شبانه روز است.

❕ برای اطلاعات بیشتر از عطر ها و هرم بویایی آنها برای خرید عطر بهتر و مطمئن تر به وبسایت عطرانه سربزنید.

تخفیفات شگفت انگیز وبسایت عطرانه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *