مقالات

معرفی 12 روش افزایش ماندگاری عطر + معرفی عطرهای ماندگار

معرفی روش هایی برای افزایش ماندگاری عطر روی لباس

چگونه ماندگاری عطر را بیشتر کنیم؟بسیاری از افراد وقت زیادی را برای خرید عطر خوب صرف می کنند،اما چیزی که کمتر به آن توجه می‌شود افزایش ماندگاری عطر است. بسیاری از افراد فکر می کنند خرید عطر گران قیمت ماندگاری بالاتری دارند. اما آیا واقعا این دیدگاه درست است؟ برخی از راه های افزایش ماندگاری بوی عطر  اسپری کردن روی پوست بدن و تکان ندادن شیشه عطر است. موارد دیگری از جمله غلظت عطر شما در ماندگاری آن تاثیر بسزایی دارد. با ما همراه باشید تا اطلاعات لازم را در این زمینه بدست بیاوریم و همچنین با عطرهای زنانه و عطرهای مردانه با ماندگاری بالا آشنا شوید.

علت ماندگاری بوی عطر و ادکلن چیست

به طور کل منظور از ماندگاری عطر میزان دوام عطر بر روی پوست است. ماندگاری عطر در واقع زمانی بین وقتی است که عطر را روی پوست خود اسپری می کنید، تا وقتی که رایحه آن روی پوست شما باقی می ماند. میزان غلظت اسانس خالصی و موادی که در عطر بکار برده می‌شود ماندگاری عطر را تشکیل می‌دهند.

عطر و ادکلن‌ها ترکیبی از اسانس اولیه مواد خالصی مثل گل‌ها و ریشه درختان و مواد افزودنی دیگری مثل آب و الکل هستند که میزان آن‌ها متفاوت است. اسانس و روغن اولیه همان رایحه عطر در سه نت ابتدایی، میانی و پایانی است که کم و زیاد بودن آن با کم و زیاد بودن ماندگاری عطر رابطه مستقیم دارد.

همچنین علاوه بر اسانس اولیه، موادی وجود دارد که شرکت‌های سازنده عطر و ادکلن، به منظور افزایش ماندگاری، به عطر اضافه می‌کنند. با اضافه کردن این مواد در ترکیب عطر، ماندگاری عطر و ادکلن کمی بیشتر می‌شود. موادی مثل دیپروپیلن گلیکول (DPG) یا دی اتیل فتالات (DEP) یا ایزو پروپیل میریستیت (IPM) که نهایت در 2 درصد وزن عطر بکار برده می‌شوند، باعث کمی افزایش در ماندگاری و دوام عطر می‌شوند. قابل توجه است مقدار استفاده از این مواد باید محدود باشد، وگرنه می‌تواند باعث خفگی شود.

راه های افزایش ماندگاری عطر کدامند؟

همانطور که گفتیم علت اصلی ماندگاری بوی عطر میزان اسانس خالصی موجود در عطر است. ولی توجه داشته باشید نحوه استفاده شما از عطر و ادکلن هم بسیار مهم است. در ادامه 10 مورد از راه و روش های افزایش ماندگاری عطر ذکر شده است.

محل نگهداری عطر

عطر خود را در جایی تاریک و خنک نگه دارید؛ گرما و نور زیاد می‌تواند کیفیت و ماندگاری بوی عطر شما را تحت تاثیر قرار دهد. پس بهتر است به عنوان اولین قدم برای افزایش مادنگاری عطر، به محل نگهداری آن توجه داشته باشید.

اسپری روی نقاط نبض دار

عطر در نقاط گرم بدن ماندگاری بیشتری دارد. نقاط نبض دار نیز از نقاط گرم بدن هستند. نقاط نبض داری که می توانید عطر اسپری کنید عبارت است از:

  • مچ دست ها
  • گردن
  • قسمت داخلی آرنج ها

اسپری کردن روی پوست بدن

اسپری کردن روی پارچه کمتر عطر را نگه می دارد. وقتی عطر را روی پوست خود اسپری می کنید عطر با روغن های طبیعی پوست مخلوط می شود و علاوه بر افزایش ماندگاری عطر، رایحه بهتری هم ایجاد می‌کند.

پوست خود را کمی چرب و مرطوب کنید

ماندگاری عطر روی پوست مرطوب و چرب بیشتر باقی می‌ماند. در حقیقت چربی و رطوبت پوست اگر بیشتر باشد، عطر را در مدت زمان بیشتری در خود نگه می‌دارد و در نتیجه موجب افزایش ماندگاری عطر می‌شود.

لباس‌ها را به روش درست خوشبو کند

برای افزایش ماندگاری عطر بهتر است بجای لباس، آن را بر روی پوست خود اسپری کنید. اما اگر دوست داشتید لباس‌تان خوشبو باشد توصیه می‌شود ابتدا لباس‌تان را بشویید تا عاری از آلودگی و بوی عرق باشد و سپس عطر را اسپری نمایید. همچنین می‌توانید برای ماندگاری بیشتر عطر، لباس را در محیط  کمد خود آغشته به عطر کنید و سپس در کمد را ببندید.

استفاده از عطر بعد از استحمام

برای گرفتن بهترین نتیجه، بعد از حمام که پوست شما خشک و تمیز است از عطر استفاده کنید. در این هنگام  منافذ پوست شما باز هستند و عطر با نفوذ به آن‌ها، حداکثر ماندگاری را خواهد داشت.

از لوسیون بدن استفاده کنید

امروزه لوسیون بدن های متفاوتی با رایحه شبیه عطر ها وجود دارد. استفاده همزمان از عطر و لوسیون بدن ماندگاری عطر شما را بیشتر می کند.

چرب کردن پوست با وازلین

اگر دنبال ساده ترین راه برای افزایش ماندگاری عطر خود هستید، از وازلین استفاده کنید. کافی است مقداری وازلین را روی پوست خود بمالید تا چربی آن مانند یک مرطوب کننده عمل کند و عطری که روی آن اسپری می‌کنید را بیشتر نگه دارد.

نمالیدن عطر روی پوست

بسیاری از افراد پس از اسپری عطر بر روی مچ دست خود، آن‌ها را به هم می‌مالند. اما اگر به دنبال افزایش ماندگاری عطر هستید باید بگوییم که نباید اینکار را کنید. در واقع با مالش پوست خود مواد شیمیایی موجود در عطر تجزیه شده و نت‌های پایانی آن سریع‌تر از بین می‌رود.

تکان ندادن شیشه عطر

اگر عطری خریداری کرده‌اید که می‌خواهید ماندگاری خودش را حفظ کند، شیشه عطر را تکان ندهید. تکان دادن شیشه عطر و ادکلن باعث می‌شود بیشتر در معرض هوا قرار بگیرد و ماندگاری رایحه آن کم شود.

استفاده از رایحه‌های مناسب هر فصل

عطرها از نظر طبع و رایحه برای استفاده در فصول مختلف دسته بندی می‌شوند و معمولا عطرهای گرم و تند برای فصل‌های سرد و عطرهای خنک و ملایم برای فصل‌های گرم مناسب هستند. استفاده از هر عطر در فصل مناسب خود بر ماندگاری بیشتر آن تاثیر دارد.

خرید عطرهای اصل

سعی کنید همیشه عطر و ادکلنی که می خواهید خریداری کنید اصل باشد. این یک نکته بسیار مهم است زیرا عطرهای تقلبی و غیر اصل کیفیت و ماندگاری کمتری نسبت به عطرهای اصل دارند.

چه عطر هایی ماندگاری بیشتری دارند

همانطور که گفتیم علت ماندگاری عطر و ادکلن‌ها میزان غلظت اسانس خالصی آنها است. عطرها از نظر غلظت به چند دسته تقسیم می‌شوند: پرفیوم‌ که غلظت 20 تا 30 درصد و ماندگاری 6 تا 8 ساعت دارد، ادوپرفیوم‌ که غلظت 15 تا 20 درصد و ماندگاری 5 تا 6 ساعت دارد، ادوتویلت که غلظت 5 تا 15 درصد و ماندگاری 4 تا 5 ساعت دارد، ادکلن که غلظت 2 تا 4 درصد و ماندگاری 2 تا 3 ساعت دارد و اوفرش که غلظت 1 تا 3 درصد و ماندگاری 1 تا 2 ساعت دارد.

در نتیجه عطرهای پرفیوم که به آنها عطرهای خالص هم می‌گویند و سپس عطرهای ادوپرفیوم، بیشترین ماندگاری را دارند. پس اگر به دنبال عطرهایی هستید که ماندگاری بالایی داشته باشند، سراغ این دسته از عطرها بروید. برای شناسایی دسته عطرها، اغلب روی شیشه آنها درج شده است؛ ولی بهترین کار این است که هنگام خرید از فروشنده خود سوال کنید. عطرها معمولا هرچه اسانس خالصی بیشتری داشته باشند قیمت بیشتری هم دارند.

معرفی چند عطر با ماندگاری بالا:

با روش های زیاد شدن ماندگاری عطر آشنا شدیم در این قسمت سعی داریم چند عطر با ماندگاری بالا را معرفی کنیم. در مقاله ای جداگانه عطر های زنانه و عطر های مردانه با ماندگاری بالا را به طور کامل معرفی کرده ایم. در ادامه با تعدادی از آنها آشنا می شوید.

  • عطر زنانه ورساچه اروس
  • عطرزنانه لالیک لامور
  • عطر زنانه کرید اونتوس
  • عطر مردانه ناسوماتو بلک افغان
  • عطر مردانه کریستین دیور ساواج الکسیر

مقاله مرتبط: عطر زنانه با ماندگاری بالا

خلاصه مطلب

ماندگاری کم عطر و ادکلن یکی از بحث‌های چالش برانگیز است که بسیاری افراد با آن مواجه می‌شوند. برای رفع این چالش شما از همان ابتدا می‌توانید عطری خریداری کنید که درصد اسانس خالصی زیادی داشته باشد؛ مانند عطر های پرفیوم و ادوپرفیوم. اما مشکل همچنان می‌تواند باقی بماند و دلیل آن  استفاده نادرست و نگهداری اشتباه عطر و ادکلن است. در ادامه توضیح دادیم که چگونه عطری را خریداری کنید که بیشترین ماندگاری را دارد و 10 مورد از روش‌های افزایش ماندگاری عطر را ذکر کردیم.

کلام آخر اینکه ما در این مقاله سعی کردیم به  صورت کامل توضیح دهیم علت ماندگاری بوی عطر و ادکلن چیست؟ راه های افزایش ماندگاری عطر؟ و اینکه چه عطر هایی ماندگاری بیشتری دارند.

سوالات متداول

ماندگاری عطر به چه چیزهایی بستگی دارد؟

ماندگاری عطر در ابتدا به کیفیت و مقدار مواد اولیه و سپس به نحوه استفاده از آن بستگی دارد. مقدار روغن خالصی عطر هرچه بیشتر باشد عطر ماندگاری بیشتری دارد؛ اما نحوه استفاده هم بسیار تاثیرگذار است. ما در این مقاله 10 مورد از روش‌های افزایش ماندگاری عطر را برای شما شرح دادیم.

آیا اسپری عطر روی نبض باعث افزایش ماندگاری می شود؟

پاسخ این سوال خیر است. این باوری اشتباه است. اسپری عطر روی نقاط نبض دار مثل گردن و مچ دست، یکی از روش‌هایی است که موجب افزایش پخش بوی عطر می‌شود و هیچ ارتباطی با افزایش ماندگاری عطر ندارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *