مقالات

تفاوت عطر و ادکلن چیست؟ کدام بهتر است؟

عطر بهتر است یا ادکلن؟

عطر و ادکلن چه تفاوت هایی دارند؟ هرموقع که به دنبال خرید عطر بوده اید  قطعا کلمات عطر یا ادکلن به گوش‌تان خورده است؛ اما واقعا هیچ شناختی نسبت به هرکدام و تفاوت هایشان دارید؟ همین‌که به طور واضح این دو کلمه متفاوت هستند، تفاوت هایی نیز دارند. ولی با اینکه بسیار واژه عطر و ادکلن را شنیده ایم، ممکن است درک کاملا درستی از آنها نداشته باشیم.

عطر و ادکلن اغلب به اشتباه شناخته می شوند. بیشتر مردم این تصور ذهنی را دارند که اصطلاح ادکلن جنبه مردانه دارد و اصطلاح عطر جنبه زنانه. همچنین خیلی ها تصور می کنند منظور از ادکلن همان شیشه های پلمپ لوکس و گران قیمت است. در صورتی این تصورات ذهنی اشتباه هستند و در اثر تبلیغات گسترده ی این صنعت به ذهن ما راه پیدا کرده اند.

در ادامه به بررسی تفاوت های عطر و ادکلن و همچنین اینکه عطر بهتر است یا ادکلن، می پردازیم.

تفاوت ادکلن و عطر

همانطور که به انواع عطر ها با توجه به اسانس خالصی بکار رفته در آنها اشاره کردیم، منظور از عطر محلولی معطری است که غلظت خالصی ترکیبات معطر آن حداکثر خود است. در مقابل ادکلن ها هستند که کمترین درصد بکار رفته روغن خالصی را دارند و تنها 2 تا 4 درصد از مواد معطر در آنها بکار رفته است و بیشتر از 90 درصد ترکیب آنها تشکیل شده از الکل است.

عطر ها با غلظت بالایی که دارند ماندگاری بالاتری هم دارند. ادکلن ها با توجه به درصد پایین اسانسی که دارند ماندگاری پایینی هم دارند. در عوض، ادکلن ها با درصد الکل بالایی که دارند از پخش بوی بالایی برخوردار هستند و در رایحه خود را در محیط به صورت گسترده تری پخش می کنند.

انواع عطر های موجود در بازار

برای دانستن تفاوت عطر و ادکلن باید اول با ترکیبات و انواع عطر آشنا شوید. همه ی عطر ها مخلوطی از اسانس روغنی و مواد معطر، تثبیت کننده ها، حلال ها، الکل و محتویات دیگر هستند که فرموله می شوند. منظور از اسانس روغنی، روغن خالص و ترکیب پایه مواد معطر است.

بخش کلی یک عطر تشکیل شده از اسانس روغنی و الکل است که نسبت به‌کار رفته هرکدام از آن ها در عطر، انواع عطر را تشکیل می دهد. عطر یا پرفیوم ها آنهایی هستند که بیشترین درصد اسانس خالصی را دارند. بعد از آن ادوپرفیوم ها، سپس ادوتویلت ها و در آخر ادکلن ها او که کمترین درصد اسانس خالصی را دارند.

 • پرفیوم یا عطر: اسانس خالصی 20 تا 30 درصد دارند. ماندگاری آنها معمولا بین 6 تا 8 ساعت است.
 • ادوپرفیوم: ادوپرفیوم ها اسانس خالصی 15 تا 20 درصد دارند. ماندگاری و دوام آنها حدود 4 تا 5 ساعت است.
 • ادوتویلت: ادوتویلت ها 5 تا 15 درصد اسانس خالصی دارند و ماندگاری حدودا 2 تا 3 ساعت دارند.
 • ادکلن: ادکلن ها تنها 2 تا 4 درصد اسانس خالص دارند و ماندگاری کمی دارند.

مقایسه عطر و ادکلن

 1. این تصور عمومی وجود دارد که عطر زنانه است و ادکلن مردانه. اما باید بدانید که اینگونه نیست. خانم ها هم می توانند از ادکلن استفاده کنند و آقایان هم می توانند با خرید عطر مردانه عطر بزنند.
 2. تفاوت اصلی عطر و ادکلن در میزان غلظت و اسانس خالصی آنها است. عطر غلظت خالصی بیشتری دارد و الکل کمتری. در مقابل، ادکلن غلظت خالصی کمتری دارد و الکل بیشتری.
 3. عطر بخاطر الکل کمتر و اسانس بیشتری که دارد، ماندگاری بیشتری دارد و رایحه آن در مدت زمان زیادی حتی در کل روز با شما می ماند. اما ادکلن که الکل زیادی در ترکیب خود دارد، رایحه آن سریع از بین می رود و به اصطلاح می پرد.
 4. بیشتر تصور می شود که ادکلن ها شیشه های مارکدار گران قیمتی هستند. اما این تصور عمومی هم درست نیست و عطر ها گران تر هستند. عطر ها به این علت گران قیمت تر هستند که مقدار رایحه کمیاب و غلظت خالصی آنها خیلی بیشتر از ادکلن است.
 5. ادکلن ها معمولا درون شیشه یا بطری هستند که معمولا سایز متوسط و بزرگی دارند و به صورت اسپری شدن استفاده می شوند. اما بطری و شیشه عطرها معمولا کوچک است و در جیب جا می شوند. استفاده از عطر ها هم معمولا به صورت مالشی بر روی پوست است.
 6. عطر و ادکلن جنبه زنانه و مردانه ندارد. ولی به طور معمول آقایان بیشتر از ادکلن ها استفاده می کنند و خانم ها اقدام به خرید عطر زنانه می‌کنند. دلیل استفاده بیشتر آقایان از ادکلن می تواند این باشد که ادکلن ها رایحه ملایم تری دارند و برای مصرف روزانه عالی هستند.
 7. عطرها شامل سه نت هستند: نت پایه، نت میانی، نت بالایی. ولی ادکلن ها بیشتر از یک نت ندارند، چون بخاطر الکل زیادی که دارند رایحه آنها با سرعت از بین می رود.

آیا عطر زنانه است و ادکلن مردانه؟

همانطور که توضیح دادیم تنها تفاوت اصلی عطر و ادکلن درصد های متفاوت روغن خالصی آنها است. ولی واقعا جنبه زنانه یا مردانه بودن دارند؟

در طی سال های گذشته کمپانی های عطرسازی بزرگ برای تبلیغات خودشان از سلبریتی های مرد برای تبلیغ ادکلن و از سلبریتی های زن برای تبلیغ عطر زنانه استفاده کرده اند. این یکی از دلایلی است که ذهنیتی نسبت به مردانه بودن ادکلن و زنانه بودن عطر پیدا کرده ایم. در صورتی که بیشترین ملاک زنانه و مردانه بودن رایحه عطر و ادکلن است که ما بسیاری از انواع عطر مردانه و ادکلن هایی با رایحه زنانه داریم. در نتیجه ادکلن و عطر هیچ جنبه زنانه و مردانه ای ندارند.

دلیل دیگر برچسب جنسیت روی عطر و ادکلن زدن می تواند کاربرد و استفاده آن ها باشد. به طور کلی مردها دوست دارند هنگام قرار کاری یا دوستانه، مهمانی، دورهمی یا یک قرار ملاقات خاص که تنها چند ساعت طول می کشد، با رایحه خود جذاب و خاص بشوند، از همین رو بیشتر سراغ ادکلن ها می روند که گرچه ماندگاری پایینی دارند.

اما برای آن چند ساعت برایشان کافی است. در مقابل خانم ها علاوه بر محیط های خاص، دوست دارند در حالت عادی و محیط های معمولی هم رایحه خاص خودشون رو بجا بزارند، پس انتخابشان بیشتر عطر ها که دارای درصد خالصی و ماندگاری بالاتری هستند است. قطعا بهترین انتخاب برای خرید عطر و ادکلن، خرید عطر و ادکلن اصل است که در زیر می‌توانید برای خرید عطر زنانه و مردانه باکیفیت اقدام کنید.

پیشنهاد ما به شما برای یک خرید عطر مطمئن 🥰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *