مقالات

آیا بانوان می‌ توانند از عطر مردانه استفاده کنند؟ اهمیت جنسیت در عطر ها

آیا بانوان می‌ توانند از عطر مردانه استفاده کنند؟

شاید برای خیلی از ما پیش‌آمده باشد که علاقه‌مند به خرید عطر و خرید ادکلن اصل برای جنس مخالف خود شده باشیم. اما آیا می‌توانیم از آن استفاده کنیم؟ اصلاً تفاوت بین عطر زنانه و عطر مردانه چیست؟

در این مقاله از وب‌سایت عطرانه قصد داریم به این سؤالات پاسخ دهیم و به شما توضیحاتی کامل را در این زمینه ارائه کنیم.

جذابیت عطرهای مردانه برای خانم‌ها

جذابیت عطرهای مردانه برای خانم‌ها

عطرهای مردانه به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که توجه خانم‌ها را به خود جلب کنند. همین امر باعث شده تا خانم‌ها به نت‌های بویایی مانند چرم و چوب علاقه پیدا کنند. اما باید به این مسئله توجه کرد که واکنش خانم‌ها و آقایان نسبت به عطرهای هم جنس خود و جنس مخالف خود متفاوت است و رایحۀ عطر مردانه صرفاً برای خانم‌ها جذاب بوده و طبیعتاً اگر خانمی قصد جذب مردان را داشته باشد، با استفاده از عطرهای مردانه نمی‌تواند توجه مردان را به خود جلب کند. پس علاقه‌مندی خانم‌ها به عطرهای مردانه کاملاً طبیعی است.

رایحۀ عطرهای مردانه غالباً شیرینی کمتری داشته و رایحه اصلی آن در نت‌های میانی و پایانی است درحالی‌که عطرهای زنانه دارای رایحه‌های میوه‌ای و گل فام و از این طریق مردان را به‌سوی خود جذب می‌کنند.

تفاوت عطر زنانه و عطر مردانه در چیست؟

تفاوت عطر زنانه و عطر مردانه در چیست؟

همانطور که گفتیم بزرگ‌ترین تفاوت میان عطرهای مردانه و زنانه، نت‌های بویایی استفاده شده در آن عطرها است. عطرهای زنانه رایحه‌ای گل فام و میوه‌ای و عطرهای مردانه رایحه‌ای چرمی و چوبی دارند. تفاوت دیگر این عطرهای مردانه و زنانه مرتبط با رسانه‌هاست. فرایندهای تبلیغاتی، برندسازی و بازاریابی این دو مدل با یکدیگر متفاوت است. هنگامی یک برند مشهور عطر زنانه‌ای را به بازار عرضه می‌کند، معمولاً از ظرافت و لطافت زنانه در چهارچوب تبلیغاتی کمک می‌گیرند. تبلیغات عطرها در اکثر مواقع توسط اشخاص بی‌عیب و نقص و سلبریتی ساخته می‌شوند. این کارها تنها برای متقاعدکردن و وسوسه‌کردن شماست تا برای خرید عطر مربوطه ترغیب شوید. این داستان برای عطرهای مردانه نیز صادق است.

در اینجا می‌خواهیم چندین ویژگی را برای تشخیص عطر مردانه از عطر زنانه برای شما بیان کنیم. این ویژگی‌ها عبارت‌اند از:

نوع عطر

یکی از نکات مهمی که در تشخیص عطر مردانه از عطر زنانه می‌توان به آن توجه کرد، نوع عطر است. اگر در بسته‌بندی عطر پیش روی شما کلمه کلون (Cologne) دیده شد به‌احتمال زیاد این عطر عطری مردانه است. کلمه کلن مخفف عبارت ادوکلن (Eau de Cologne) است که اسم آن را بارها در کنار کلماتی مانند ادوپرفیوم و ادوتویلت شنیده‌اید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید مقالۀ راهنمای خرید عطر را مطالعه کنید.

برخی از افراد تصور می‌کنند که واژۀ ادوپرفیوم در مقابل ادوکلن برای عطرهای زنانه است؛ اما کاملاً اشتباه است. ادوپرفیوم صرفاً به غلظت این مدل عطرها اشاره دارد و ارتباطی با زنانه یا مردانه بودن این عطرها ندارند.

نام عطر بر روی بسته‌بندی

شما با استفاده از نکتۀ قبلی به‌تنهایی نمی‌توانید جنسیت یک عطر را تعیین کنید؛ زیرا که همهٔ عطرها در دسته گروه ادوکلن‌ها قرار نمی‌گیرند. اگر به محصولات غلظت بالایی مانند ادوپرفیوم‌ها (EDP) و ادوتویلت‌ها (EDT) علاقه دارید و می‌خواهید بدانید که عطر موردنظر شما عطری زنانه است یا عطر مردانه بایستی به برچسب یا لیبل بسته‌بندی عطرها رجوع کنید.

اگر بر روی این برچسب‌ها از کلمه هومه (Homme) استفاده شده بود، عطر موردنظر شما عطری مردانه است. همچنین اگر کلمه فمه (Femme) در نام و یا روی لیبل این عطرها درج شده بود، عطر مدنظر شما عطری زنانه است. در بعضی مواقع ممکن است عطر مدنظر شما در گروه عطرهای مشترک برای آقایان و خانم‌ها یا به‌اصطلاح یونی قرار داشته باشد و شما اطلاعاتی برای تشخیص جنسیت آن عطر پیدا نمی‌کنید. گاهی اوقات نیز ممکن است که از هیچ‌کدام از این کلمات در عطرهایی با غلظت ادوپرفیوم و ادوتویلت استفاده نشده باشد در چنین مواقعی شما باید با یکی از مسئولین فروشگاه در رابطه مردانه یا زنانه بودن آن عطر صحبت کنید.

نت‌های موجود در عطر

نت‌های موجود در عطر

یکی از بهترین و واضح‌ترین روش‌ها برای تشخیص مردانه و زنانه بودن عطرها، توجه به نت‌های موجود در آن عطر است. شما با یک جستجوی ساده در فروشگاه اینترنتی عطرانه می‌توانید اطلاعات کامل دربارۀ عطر مربوطه را کسب کنید و از نوت‌های بویایی آن مطلع شوید. اگر در عطر شما از نت‌هایی مانند اسطوخودوس، پرتقال، رز، توت و … استفاده شده بود به‌احتمال بسیار زیاد عطر شما عطری زنانه است. همچنین اگر در عطر مدنظر شما از نت‌هایی مانند چوب صندل، مشک، چرم، چوب سدر، تنباکو و یا دیگر نت‌های خاکی – زمینی استفاده شده بود. به‌احتمال بسیار زیاد عطر مدنظر شما عطری مردانه است.

اما از این روش نمی‌توان به‌عنوان یک روش حتمی و دقیق برای تشخیص جنسیت عطرها استفاده کرد؛ زیرا که برخی از نت‌ها مانند نت‌های مرکبانی وجود دارند که به طور مشترک میان عطرهای زنانه و مردانه استفاده می‌شوند.

آیا مهم است که از چه نوع عطری استفاده می‌کنیم؟

آیا مهم است که از چه نوع عطری استفاده می‌کنیم؟

هر عطر قابلیت این را دارد تا شخصیت شما را برای اطرافیانتان منعکس کند و خلق‌وخوی خاصی را در شما به وجود بیاورد. پس استفاده از عطرها فراتر از امر خوشبو شدن است و یکی از ویژگی‌های مهم استایل هر فرد به شمار می‌رود. پس همیشه مهم است که چه مدل عطری را برای خود استفاده می‌کنید.

برای مثال، هنگامی که شما سرشار از انرژی هستید می‌توانید از عطرهای برون‌گرا با رایحه‌ای شیرین و شاداب استفاده کنید. این مدل عطرها باعث می‌شوند تا انرژی شما در سطح بالایی بماند و شاداب باشید. پس بیشتر از این که به استفاده از عطر با جنسیت مخالف اصرار کنید بایستی به این موضوع فکر کنید که از چه مدل عطری با چه طبعی و چه رایحه‌ای در چه موقعیت و چه مکانی استفاده می‌کنید.

نتیجه‌گیری

پس به این نتیجه رسیدیم که هیچ مانعی برای استفادهٔ بانوان از عطر مردانه وجود ندارد و همهٔ خانم‌ها می‌توانند از عطر و ادکلن‌های مردانه استفاده کنند؛ اما باید به این نکته توجه کرد که استفاده از عطر مردانه برای خانم‌ها آن جذابیت عطر زنانه را ندارد؛ زیرا که نت‌های بویایی عطر مردانه ظرافت زنانه را ندارد؛ بنابراین اگر خانمی صرفاً به‌خاطر علاقهٔ خود به یک عطر مردانه از آن استفاده کند، هیچ ایرادی ندارد. امیدواریم که در این مقاله توانسته باشیم به این سؤال به طور واضحی پاسخ داده باشیم و به شما در یک انتخاب صحیح کمک کرده باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *