مقالات

راهنمای جامع خرید عطر مردانه و زنانه +(نکات مهم در خرید عطر)

راهنمای خرید عطر

بین تمام لوازم آرایشی و بهداشتی که تهیه می کنیم، خرید عطر مشکل ترین آن است؛ زیرا که در وهله اول از سلایق خود، برندهای موجود و اصالت آنها آگاهی چندانی نداریم. در این مقاله از سایت عطرانه نکاتی را که هنگام خرید عطر باید در نظر داشته باشید به شما توضیح خواهیم داد.

خرید عطر براساس ویژگی های آن‌ها

خرید عطر براساس ویژگی های آن ها

هر عطری ویژگی های خاص خود را دارد که معمولاً براساس نوع رایحه آنها دسته بندی می شوند. آشنایی با این ویژگی ها، ما را در هنگام خرید عطر مردانه و خرید عطر زنانه کمک خواهد کرد.

رایحه تلخ، شیرین و گرم

عطر با رایحه تلخ، عطر با رایحه شیرین و عطر با رایحه گرم برای محافل رسمی گزینه های مناسبی هستند. رایحه آنها معمولاً از ریشه درختان و ادویه های تند شرقی گرفته شده و برخی از آنها نیز بوی شکلات و میوه های تابستانی را می دهند. عطرهایی که که رایحه بولگاری، اسکادا و ایریا را دارند، سنگین تر از بقیه می باشند.

عطرهایی با رایحه سرد و ترش

اولین حسی که بعد از اسپری این عطرها سراغ تان می آید، خنکی و تازگی بوده و رایحه آنها عموماً از خیار و هندوانه گرفته شده است. استفاده از عطر با رایحه سرد و عطر ترش در فصول گرم سال پیشنهاد مناسبی است. عطرهای ترش نیز از بوی مرکبات نظیر پرتقال، گریپ فورت و لیمو گرفته شده و بیانگر حس شادمانی و تازگی است.

خرید عطر های سرد و ترش برای میهمانی های دوستانه و خودمانی توصیه می شود. از سویی دیگر، برای مکان هایی نظیر باشگاه های ورزشی استشمام عطرهای سرد و ترش، حس خوبی را منتقل می کند.

معرفی سایر رایحه های رایج

علاوه بر انواع رایحه هایی که در بالا گفتیم، اطلاعاتی نیز روی شیشه عطر در مورد بوی آنها وجود دارد که آشنایی با اصطلاحات مربوطه، عمل خرید عطر را آسان تر می کند. همچنین می توانید این اطلاعات را نیز از فروشنده دریافت نمایید. این اصطلاحات عبارت‌اند از:

 • Freshygreen : اشاره به رایحه های با طراوت که بوی چمن و سبزه تازه را می دهند.
 • Oreintal : به رایحه های گرم که عطر بلوط و کاج را می دهند، اطلاق می شود.
 • Spicy :  عطرهایی که رایحه گرم و تند دارند.
 • Woody : این عطرها بویی ملایم، همراه با رایحه کاج و بلوط را می دهند.
 • Floral : این عطرها کاملاً با عطر ملایم گل ها خوشبو شده اند.
 • Fruity : رایحه آنها از بوی میوه ها گرفته شده است.
 • Mossy : این عطرها یادآور عطر جنگل و خاک هستند
 • Citruso : عطرهایی با این لقب، اشاره به بوی مرکبات دارند.
 • Labacco : این نام برای بوی تنباکو استفاده می شود.
 • Sweet : همانطور که از نامش مشخص است، به بوی شیرین مرتبط می شود.
 • Light : این عطرها ملایم و سبک هستند.
 • Heavy : رایحه این گونه از عطرها، سنگین تر و گیراتر از سایرین می باشد.

آشنایی با انواع عطرها براساس میزان اسانس موجود در آن‌ها

نکته ای که پیش از خرید عطر به کارتان می آید، آشنایی با انواع عطرها براساس درصد اسانس موجود در آنها است.

احتمالا در هنگام خرید عطر زنانه یا مردانه، انواع مختلفی از آن‌ها که شامل پرفیوم، ادوپرفیوم، ادوتویلت و … هستند را مشاهده کرده‌اید. اما تفاوت این‌ها در چیست؟ همه‌ی آن‌ها تا حد زیادی شبیه به هم هستند، ولی براساس غلظت روغن پایه (اسانس) در الکل و آب نام‌گذاری شده‌اند. منظور از اسانس، همان روغن خوشبو کننده ای است که در شیشه عطرها میریزند. اسانس همواره با درصد مشخصی الکل، آب استفاده می شوند. دلیل استفاده از الکل برای ایجاد پخش بوی بیشتر است و الکل با مولکول های عطر ترکیب می شوند و زمانی که عطر بر روی لباس یا بدن پاف می شود به دلیل تمایل الکل به پرش باعث پخش بوی بیشتر عطر می شود.

تفاوت عطر و ادکلن و اسانس( روغن) در چیست؟

تفاوت عطر و ادکلن و اسانس( روغن) در چیست؟

برخی گمان می‌کنند که واژه عطر و ادکلن یکسان است در صورتی که این تصور درست نیست. در واقع تفاوت عطر و ادکلن بر پایه‌ی غلظت روغن‌های پایه (روغن‌های اساسی عطر یا همان اسانس عطر) در هر کدام است.

مهمترین تفاوت عطر و ادکلن در این است که در ساخت و تهیه ادکلن بیش از ۸۰ درصد الکل و دیگر مواد نگهدارنده به کار می‌رود به همین خاطر پخش بوی بالا اما ماندگاری کمی دارد ولی در ساخت عطر( perfume) میزان اسانس بیشتری استفاده میکنند و ماندگاری بیشتری نسبت به ادکلن دارند.

کلمه عطر و اسانس(روغن) با هم متفاوت هستند؛ زیرا اسانس به صورت صد در صد خالص  ارائه می‌شود. اسانس در عطر استفاده می‌شود؛ اما عطر نه تنها دارای درصدی اسانس، بلکه دارای آب و الکل نیز می‌باشد. که قطعا خرید اسانس خالص مقرون به صرفه‌تر خواهد بود و شما می توانید اسانس مورد نظر خود را با قیمت مناسب و کیفیت بالا در فروشگاه اینترنتی عطر و ادکلن عطرانه خریداری کنید.

در اینجا به معرفی انواع عطرها با توجه به درصد روغن بکار رفته در آنها می پردازیم:

 • اسانس(روغن): اسانس کاملا خالص می باشد و پایه ساخت موارد پایین می باشد.
 • پرفیوم یا عطر:  عطرها ماندگاری طولانی تری نسبت به انواع دیگر دارند زیرا نزدیک به ۴۰ درصد روغن( اسانس) در آنها بکار می رود. به همین دلیل، برای تهیه آنها باید مبلغ بیشتری را هزینه کنید.
 • ادو پرفیوم: بعد از پرفیوم ها، ادو پرفیوم ها ماندگاری بیشتری دارند و بین ۲۰ تا ۳۰ درصد اسانس روغنی در آنها استفاده میشود.
 • ادو تویلت: رتبه سوم ماندگاری و درصد روغن(اسانس) بکار رفته، متعلق به ادو تویلت ها است. میزان روغن آنها بین ۸ تا ۱۵ درصد است.
 • ادکلن: ادکلن (و یا ادوکلن) که به اختصار به آن «Edc» نیز گفته می‌شود، نسبت به انواع گفته شده در بالا، غلظت کمتری از مواد روغنی (در حدود ۲ تا ۴ درصد) را داراست. مشاهده شده که بسیاری از افراد به دلیل وجود درصد بالای الکل، به ادکلن ها حساسیت نشان داده اند.
 • اوفرش (Eau Fraiche): اوفرش با غلظت ۱ تا ۳ درصد اسانس روغنی عطر، رقیق‌ترین در این گروه بوده و در پایین این گروه قرار دارد. با وجود اینکه اوفرش کمترین غلظت اسانس را دارد اما حاوی کمترین مقدار الکل بوده و در عوض با مقدار زیادی آب رقیق شده است. بنابراین برای کسانی که دارای پوست حساس هستند نیز مناسب است.

خرید عطر براساس فصول مختلف سال

خرید عطر براساس فصول مختلف سال

در بالا نکاتی را در مورد انواع رایحه عطرهای مختلف خدمت شما ارائه نمودیم که هنگام خرید عطر بسیار مفید خواهند بود. حال بهتر است راهنمایی هایی برای تهیه عطر با توجه به فصول سال در اختیارتان قرار دهیم که کار خرید عطر مناسب را آسان تر می کند.

خرید عطرهای مناسب فصول گرم سال

اگر در فصل تابستان اقدام به خرید عطر می کنید، بهتر است سراغ عطرهای خنک، ترش، تلخ و یا سرد بروید. در کنار این گزینه ها، عطرهایی که رایحه جنگلی و وحشی را دارند، بسیار مناسب خواهند بود. استفاده از این عطرها باعث ایجاد حس خنکی در شما می شود و همچنین احساس خوش آیندی را به دیگران منتقل خواهید کرد. عطرهایی که دارای این ویژگی ها باشند، دمای بدن را به حالت متعادل در می آورند.

عطرهای مناسب فصول سرد سال

برای فصول سرد سال بهتر است به سراغ عطرهایی با گروه بویایی چوب، چرم و شرقی بروید. فصل زمستان فصلی است که بعضی ها عاشق آن هستند و بعضی ها هم از آن نفرت دارند. چه از زمستان خوشتان بیاید چه نه، این فصل بهترین فصل برای عطرها است؛ زیرا به دلیل دمای هوای پایین ملکول های عطر کمتر تبخیر می شوند بنابراین بوی عطر در زمستان ثبات و دوام بیشتری دارد.

خرید عطر براساس نوع پوست

در ادامه راهنمایی های خرید عطر، نوبت به انتخاب عطر براساس نوع پوست می رسد. اگر پوست چربی دارید، کار شما در هنگام تهیه عطر راحت تر است؛ زیرا که عطر، ماندگاری بیشتری روی پوست های چرب و تیره دارد. اما بر روی پوست های خشک ماندگاری عطرها کمتر است. پس توصیه می کنیم، قبل از اسپری عطر اندکی مرطوب کننده روی پوست خود بمالید.

نکاتی که هنگام تست عطر باید بدانید، چیست؟

نکاتی که هنگام تست عطر باید بدانید، چیست؟

پیش از خرید عطر باید عطر را تست کنید در اینجا نکاتی را برای تست درست عطر، ذکر خواهیم کرد.

برای استشمام رایحه واقعی عطر باید چند دقیقه منتظر بمانید!

رایحه عطرها سه مرحله دارد و مرحله سوم زمانی است که بوی واقعی عطر مشخص می شود.با گذشت زمان ۱۰ تا ۱۵ دقیقه از اسپری عطر، دو مرحله از بوی عطر را حس خواهید کرد و در مدت ۴۵ دقیقه تا یک ساعت بوی نهایی عطر خودش را نشان می دهد. دقت داشته باشید که ماندگاری بوی عطر بسته به میزان الکل موجود در آن بین ۳ تا ۸ ساعت خواهد بود. اگر برای تان مقدور بود بعد از تست عطر، ۴۵ دقیقه منتظر بمانید.

اما اگر نمی توانستید صبر کنید، کمی از عطر را روی کاغذ تست اسپری کنید و برای چند ثانیه کاغذ را تکان بدهید. این عمل را چندین بار تکرار نموده و هر بار چند لحظه منتظر بمانید. این کار سبب تفکیک بو می شود. در نهایت کاغذ را بو کنید. دقت داشته باشید که برای حس کردن رایحه واقعی عطر، هرگز نباید عمیق بو بکشید.

عطر را روی لباس تان تست نکنید!

این نکته مهم است که هنگام خرید عطر آن را روی شال و یا لباس خود اسپری نکنید زیرا رایحه واقعی عطر را حس نخواهید کرد. بهترین راهکار این است که عطر را روی گلو، مچ دست، قفسه سینه، آرنج، نبض دست و یا روی گردنتان اسپری کنید. در این نواحی به دلیل وجود چربی بیشتر و جریان خون، رایحه واقعی عطر بیشتر حس خواهد شد.

حس بویایی خود را بعد از تست عطرهای مختلف تازه کنید!

برای اینکار می توانید، جسمی بی بو مانند آستین خود را بو کنید. با این کار بینی شما برای امتحان کردن عطر جدید آماده می شود.

سخن پایانی

در بالا نکاتی را که هنگام خرید عطر باید در نظر بگیرید را برای شما بیان کردیم و گفته شد که اسانس (روغن) پایه ساخت تمام عطر ها است و خرید اسانس با کیفیت بهترین راه است؛ چون که علاوه بر قیمت مناسب نسبت به ادوپرفیوم ها دارای ماندگاری بسیار بیشتر هم هستند.

دلیل قیمت بالای ادوپرفیوم و دیگر انواع آن در این است که تولید آن ها توسط برند های بزرگ صورت می گیرد و با شیشه های خاص و بسته بندی ویژه محصول را لوکس جلوه می دهند تا بتوانند مبلغ بسیار بالاتر از ارزش واقعی مخصول از مشتری دریافت کنند البته هزینه بالای نیروی کار در ساخت این محصولات نیز تاثیر زیادی در قیمت دارند.

اما به این نکته بسیار مهم هم توجه کنید که لزوما تمامی اسانس ها دارای کیفیت خوب نیستند و متاسفانه در بازار اسانس های تقلبی بسیار زیادی وجود دارند که علاوه بر کیفیت پایین برای سیستم تنفسی هم مضر هستند و ایجاد سردرد و حساسیت های پوستی می کنند پس حتما کالای خود را از مراکز معتبر خریداری کنید که فروشگاه اینترنتی عطرانه علاوه بر تضمین کیفیت بالا در کنار قیمت مناسب مجموعه ای با بیش از ۲۰۰ رایحه فراهم کرده است.

دقت داشته باشید که عطرها به دو نوع عطرهای زنانه و عطرهای مردانه تقسیم می شوند. برای آشنایی با آنها و نحوه انتخاب عطرهای مناسب مردانه و زنانه به صفحه راهنمای خرید عطر مردانه و راهنمای خرید عطر زنانه مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *